Blogg

Vi växer tillsammans!

Välkommen! Vi är två engagerade pedagoger som delar samma övertygelse: att alla barn har rätt att lyckas i skolan. Genom våra olika erfarenheter, perspektiv och personligheter kompletterar vi varandra och tillsammans drivs vi av att skapa trygga, inkluderande och tillgängliga…
Välkommen! Vi är två engagerade pedagoger som delar samma övertygelse: att alla barn har rätt att lyckas i skolan. Genom våra olika erfarenheter, perspektiv och personligheter kompletterar vi varandra och tillsammans drivs vi av att skapa trygga, inkluderande och tillgängliga lärmiljöer där varje elev känner att de får plats, får stöd och får blomstra. I vårt arbete utgår vi från relationer, nyfikenhet och ett starkt fokus på att se möjligheter. Vi tror på kraften i små justeringar, vardagsnära arbetssätt och ett medvetet förhållningssätt som gör stor skillnad för eleverna. För oss handlar skolutveckling inte bara om metoder – utan om värme, gemenskap och ett genuint engagemang för varje individs utveckling. På vår blogg delar vi tankar, idéer och konkreta exempel från vår vardag. Vi vill inspirera, väcka samtal och visa hur tillgänglig undervisning och inkluderande lärmiljöer kan bli en naturlig del av skolans arbete. Välkommen att följa med oss på resan mot en skola där alla får känna: “Här hör jag hemma”. Vänliga hälsningar. Amanda och Josefin

Vikten av att stanna upp och reflektera

Den här veckan tar vi ett litet avbrott i vår bloggserie. Istället för att fylla på med nya perspektiv vill vi stanna upp i det som redan händer. För mitt i allt vi gör finns det många stunder som snabbt passerar. Situationer vi hanterar, löser och går vidare ifrån. Men ibland kan det vara just där vi behöver stanna upp en stund. Inte för att hitta rätt svar direkt, utan för att reflektera över det som sker och vad det egentligen är vi möter.

Avsnittsdelare | Hjärta

Ett klassrumsexempel

En elev kommer in i klassrummet på morgonen. Redan i dörren märker vi att något inte riktigt stämmer.
Blicken är annorlunda. Kroppen spänd. Kanske kort i tonen eller mer tillbakadragen än vanligt.

Vi känner igen signalerna.
Det här kommer inte vara en “vanlig dag”. Frågan är: Vad gör vi med den informationen?

Viktiga reflektioner

  • Vad är det eleven signalerar i stunden?
  • Vad kan ha hänt innan skoldagen ens började?
  • Hur kan vi möta eleven här och nu?
  • Vad i vår planering för dagen kan vi behöva justera?
  • Vilka krav är viktiga och vilka kan vi vara flexibla med just idag?
  • Hur kan vi skapa en känsla av trygghet, begriplighet och sammanhang från start?

Och kanske viktigast av allt:

  • Hur kan vi ligga steget före så att eleven ska få lyckas med skoldagen?

Att möta eleven där den är

Att se eleven i en sådan stund handlar sällan om stora insatser, utan om hur vi väljer att vara i det lilla. I vårt bemötande, i vår närvaro och i vår förmåga att läsa av situationen signalerar vi om eleven är trygg hos oss eller inte.

Ett lugnt mottagande i dörren, ett sänkt tempo i rösten eller en enkel markering av att vi har sett kan göra stor skillnad. Det handlar inte om att direkt få eleven att berätta eller lösa situationen, utan om att visa att vi finns där och att relationen bär, även när dagen inte börjar som vanligt.

För vissa elever kan det innebära att få en mjukare start, en tydlig plats att landa på eller en uppgift som inte ställer höga krav. För andra kan det handla om att vi öppnar upp för kontakt: “Jag ser att det känns lite annorlunda idag, vill du berätta eller ska vi ta det sen?”

Det viktiga är inte alltid att få ett svar, utan att eleven känner att möjligheten finns. När relationen är trygg blir den också tillgänglig och eleven vet att vi ser, att vi bryr oss och att vi finns kvar genom hela dagen.

Avslutande reflektion

Den här typen av situationer är en naturlig del av vår vardag i skolan. De kommer att uppstå, oavsett hur mycket vi planerar eller förbereder. Det vi kan påverka är hur vi möter dem och hur förberedda vi är när de väl sker.

Att vara förberedd handlar inte om att ha en färdig lösning, utan om att ha en medvetenhet och en bredd av strategier som gör att vi kan anpassa oss utifrån den elev vi har framför oss, just där och då.

Här blir reflektionen avgörande. När vi stannar upp och funderar över det vi ser, hur vi tolkar det och hur vi själva agerar, bygger vi också vår egen beredskap inför nästa situation. Det är i den reflektionen vi skapar förutsättningar för att möta eleven på ett sätt som håller, inte bara i stunden, utan för resten av dagen.

Signatur

Lämna ett svar

Skapa konto

Senaste blogginläggen

Arkiv

Här kan du bläddra bland äldre blogginlägg