Hoppa till innehåll

Evenemang — Inspireras och utvecklas tillsammans

I kalendern hittar du föreläsningar, kurser och annat inom området utbildning och skola, från olika arrangörer.

-

Inspirationsdag för dig som arbetar i förskolan och vill veta mer om STEAM!

Efter förra höstens succé kör vi ytterligare en omgång med STEAM i förskolan som en kompetensutveckling för pedagoger i förskolan.


Vad menas då med STEAM? Det handlar om att kombinera naturvetenskap, teknik, ingenjörskonst och konst (bild, drama, musik, dans) i förskolans undervisning. Det gör ni kanske redan, men denna dag får du tillfälle att höra mer om hur Västerås stads förskolor arbetar med STEAM i förskolan och du får även med dig praktiska kunskaper från efterföljande workshop på plats.


Tid: Den 19 november 2026 kl. 8.30-12.00
Plats: Karlstads universitet. Pedagogiska verkstad (sal 21A258) för föreläsning och praktiska workshopaktiviteter.


Innehåll förmiddag:

Under förmiddagen möter vi Fredrik Söderlund – utvecklare, Sara Bergström – förskollärare/IT-administratör och Monica Cervin Lindefalk förskollärare/IT-administratör från Västerås, som föreläser om STEAM utifrån sina erfarenheter, sitt arbete och sina tankar kring hur STEAM används och hur vi kan utveckla det i förskolan. De delar med sig av perspektiv och konkreta exempel på hur naturvetenskap, teknik, matematik, konstruktion och estetiska uttrycksformer kan vävas samman och skapa möjligheter för barns lek, kreativitet, nyfikenhet och utforskande.


Efter föreläsningen får deltagarna själva möjlighet att utforska STEAM genom en praktisk workshop. Förmiddagen ger både inspiration och konkreta idéer att ta med tillbaka till den egna förskolan.

Anmälan sker senast den 11 november, 2026. Du bjuds på fika. Eventuella allergier fyller du i när du anmäler dig.


Anmäl dig här!


Arrangör: Karlstads universitet, Teknikerjakten, Ljungbergsfonden.

Information

Datum: -

Lämna ett svar

Inget konto? Skapa konto.

Utvalda Evenemang