Här kan du läsa alla artiklar som är publicerade på den här webbplatsen.
”Det visade sig att elever från olika landsändar, och därmed olika historiska kontexter, hade olika nationella berättelser. Historia är alltså inget vi bara möter i skolan. Historien finns runtomkring oss hela tiden.” Orden kommer från Ulrik Holmberg, doktorand i historia vid Karlstads universitet, som genomförde en licentiatstudie om ugandiska gymnasieungdomars användning av historia.
Foto: Cecilia Chroona
Ulrik Holmberg har arbetat 20 år som lärare i historia, samhällskunskap och religion i gymnasieskolan. För drygt tio år sedan fick han möjligheten att vara informant i en studie om historieundervisning.
– Det var denna erfarenhet och mitt intresse för vilken relevans historia har för elever som fick mig att söka mig till en forskarskola för SO-lärare vid Centrum för de samhällsvetenskapliga ämnenas didaktik, CSD, vid Karlstads universitet. Detta resulterade i en licentiatuppsats om ugandiska gymnasieungdomars användning av historia. Studien gjorde jag i Uganda dit jag flyttade under min forskarutbildning.
Numera är Ulrik Holmberg tjänstledig från sitt arbete som lärare på Globala gymnasiet i Stockholm och är en av deltagarna i forskarskola Käkk (Kunskap, ämnen och kvalitet i lärarutbildning och klassrum). Käkk erbjuder doktorandtjänster inom olika områden och för Ulrik Holmberg har intresset för historia både i och utanför skolan hållit i sig.
– I mitt doktorandprojekt är det fortfarande detta område som intresserar mig, men mer vilken betydelse elevens vardagsförståelse av historia har för elevens möjlighet att kvalificera sina historiska kunskaper. Jag är intresserad av hur lärare både kan arbeta med vad som är relevant för eleven och betydelsefullt för historieämnet genom de historiska frågor som ställs i undervisningen.
Möjligheten att forska är ett privilegium tycker Ulrik Holmberg.
– Det är inte alla förunnat. För mig har det inneburit tid att reflektera över min lärarpraktik. Tid jag inte upplevde att jag hade när jag arbetade som lärare, att forska är en chans att reflektera över sitt yrke och ämne. Den stora utmaningen att gå från att vara lärare till att bli forskare tycker jag har varit att gå från att tala till att bli skribent. Men, det har också varit en väldigt rolig utmaning.
På Globala gymnasiet i Stockholm fick Ulrik Holmberg möjlighet att tillsammans med några kollegor utveckla både professionsutvecklande seminarieserier, i hans fall Doing History, och en nätbaserad tidskrift för de samhällsorienterande ämnena, SO-didaktik.
– Som praktiserande lärare har man inte alltid tid att läsa forskningsartiklar, men man har ett stort behov av såväl professionsutveckling och “påfyllnad”. Både seminarieserien och den nätbaserade tidskriften tror jag har fyllt ett tomrum som funnits för SO-lärare i Sverige. Det är otroligt roligt att genom tidskriften få ta del av allt bra som händer i klassrum runt om i Sverige.
Att forskningen ska komma till nytta är ett av målen.
– I första hand hoppas jag att min forskning ska få en praktisk betydelse för lärare i deras vardag. Forskningsresultaten ska kunna vara verktyg i lärares planering och i historieundervisningen. Sedan vill jag också delta i det internationella samtalet om historieundervisning. I den globaliserade värld vi lever i idag är detta samtal viktigare än någonsin.
Hur vet man då att forskning är något som skulle passa en själv?
– Jag skulle säga att lärare dagligen funderar på olika saker i relation till sitt ämne, det kan till exempel vara hur eleverna lär sig ämnet, hur de skulle kunna lära sig det effektivare eller bli motiverade av ett specifikt område. När dessa frågor och behovet av att få svar blir för stark är det nog bara forskningen som är kvar. Känner du så är det bara att kasta sig över chansen att få forska!
Här hittar du Ulf Holmbergs licentiatuppsats: Significant history and historical orientation – Ugandan students narrate their historical pasts.
Här kan du läsa mer om forskarskolan Käkk.
Här hittar du tidskriften SO-didaktik.
Text: Maria Nilsson, Karlstads universitet
Läs fler artiklar i vår serie om skolforskare på Karlstads universitet.
{ "ImageClass": "Timber\\Image", "PostClass": "Timber\\Post", "TermClass": "Timber\\Term", "object_type": "post", "custom": { "_thumbnail_id": "5942", "_fgd2wp_old_node_id": "2716", "teaser_image": "5942", "_teaser_image": "field_61d462ae9eafd", "featured_teaser": "0", "_featured_teaser": "field_61d462aecfe1f", "_edit_lock": "1670251662:2083", "_edit_last": "2083", "video": "", "_video": "field_61d462aec3af7", "related_title": "", "_related_title": "field_61d462aedf3fd", "collection-audio": "", "_collection-audio": "field_61d462af2b28c", "collection-audio_link": "", "_collection-audio_link": "field_61d462af49331", "collection-teaser_main": "", "_collection-teaser_main": "field_61d462aeaaf7f", "collection-teaser_right": "", "_collection-teaser_right": "field_61d462aef3834" }, "id": 5941, "ID": 5941, "post_author": "2083", "post_content": "\u201dDet visade sig att elever fr\u00e5n olika lands\u00e4ndar, och d\u00e4rmed olika historiska kontexter, hade olika nationella ber\u00e4ttelser. Historia \u00e4r allts\u00e5 inget vi bara m\u00f6ter i skolan. Historien finns runtomkring oss hela tiden.\u201d Orden kommer fr\u00e5n Ulrik Holmberg, doktorand i historia vid Karlstads universitet, som genomf\u00f6rde en licentiatstudie om ugandiska gymnasieungdomars anv\u00e4ndning av historia.<\/p>\n
Foto: Cecilia Chroona<\/em><\/p>\nUlrik Holmberg har arbetat 20 \u00e5r som l\u00e4rare i historia, samh\u00e4llskunskap och religion i gymnasieskolan. F\u00f6r drygt tio \u00e5r sedan fick han m\u00f6jligheten att vara informant i en studie om historieundervisning.<\/p>\n
\u2013 Det var denna erfarenhet och mitt intresse f\u00f6r vilken relevans historia har f\u00f6r elever som fick mig att s\u00f6ka mig till en forskarskola f\u00f6r SO-l\u00e4rare vid Centrum f\u00f6r de samh\u00e4llsvetenskapliga \u00e4mnenas didaktik, CSD, vid Karlstads universitet. Detta resulterade i en licentiatuppsats om ugandiska gymnasieungdomars anv\u00e4ndning av historia. Studien gjorde jag i Uganda dit jag flyttade under min forskarutbildning.<\/p>\n
Numera \u00e4r Ulrik Holmberg tj\u00e4nstledig fr\u00e5n sitt arbete som l\u00e4rare p\u00e5 Globala gymnasiet i Stockholm och \u00e4r en av deltagarna i forskarskola K\u00e4kk (Kunskap, \u00e4mnen och kvalitet i l\u00e4rarutbildning och klassrum). K\u00e4kk erbjuder doktorandtj\u00e4nster inom olika omr\u00e5den och f\u00f6r Ulrik Holmberg har intresset f\u00f6r historia b\u00e5de i och utanf\u00f6r skolan h\u00e5llit i sig.<\/p>\n
\u2013 I mitt doktorandprojekt \u00e4r det fortfarande detta omr\u00e5de som intresserar mig, men mer vilken betydelse elevens vardagsf\u00f6rst\u00e5else av historia har f\u00f6r elevens m\u00f6jlighet att kvalificera sina historiska kunskaper. Jag \u00e4r intresserad av hur l\u00e4rare b\u00e5de kan arbeta med vad som \u00e4r relevant f\u00f6r eleven och betydelsefullt f\u00f6r historie\u00e4mnet genom de historiska fr\u00e5gor som st\u00e4lls i undervisningen.<\/p>\n
Forskning \u2013 ett privilegium<\/h2>\n
M\u00f6jligheten att forska \u00e4r ett privilegium tycker Ulrik Holmberg.<\/p>\n
\u2013 Det \u00e4r inte alla f\u00f6runnat. F\u00f6r mig har det inneburit tid att reflektera \u00f6ver min l\u00e4rarpraktik. Tid jag inte upplevde att jag hade n\u00e4r jag arbetade som l\u00e4rare, att forska \u00e4r en chans att reflektera \u00f6ver sitt yrke och \u00e4mne. Den stora utmaningen att g\u00e5 fr\u00e5n att vara l\u00e4rare till att bli forskare tycker jag har varit att g\u00e5 fr\u00e5n att tala till att bli skribent. Men, det har ocks\u00e5 varit en v\u00e4ldigt rolig utmaning.<\/p>\n
P\u00e5 Globala gymnasiet i Stockholm fick Ulrik Holmberg m\u00f6jlighet att tillsammans med n\u00e5gra kollegor utveckla b\u00e5de professionsutvecklande seminarieserier, i hans fall Doing History, och en n\u00e4tbaserad tidskrift f\u00f6r de samh\u00e4llsorienterande \u00e4mnena, SO-didaktik.<\/p>\n
\u2013 Som praktiserande l\u00e4rare har man inte alltid tid att l\u00e4sa forskningsartiklar, men man har ett stort behov av s\u00e5v\u00e4l professionsutveckling och \u201cp\u00e5fyllnad\u201d. B\u00e5de seminarieserien och den n\u00e4tbaserade tidskriften tror jag har fyllt ett tomrum som funnits f\u00f6r SO-l\u00e4rare i Sverige. Det \u00e4r otroligt roligt att genom tidskriften f\u00e5 ta del av allt bra som h\u00e4nder i klassrum runt om i Sverige.<\/p>\n
Forskning ska komma till nytta<\/h2>\n
Att forskningen ska komma till nytta \u00e4r ett av m\u00e5len.<\/p>\n
\u2013 I f\u00f6rsta hand hoppas jag att min forskning ska f\u00e5 en praktisk betydelse f\u00f6r l\u00e4rare i deras vardag. Forskningsresultaten ska kunna vara verktyg i l\u00e4rares planering och i historieundervisningen. Sedan vill jag ocks\u00e5 delta i det internationella samtalet om historieundervisning. I den globaliserade v\u00e4rld vi lever i idag \u00e4r detta samtal viktigare \u00e4n n\u00e5gonsin.<\/p>\n
Hur vet man d\u00e5 att forskning \u00e4r n\u00e5got som skulle passa en sj\u00e4lv?<\/p>\n
\u2013 Jag skulle s\u00e4ga att l\u00e4rare dagligen funderar p\u00e5 olika saker i relation till sitt \u00e4mne, det kan till exempel vara hur eleverna l\u00e4r sig \u00e4mnet, hur de skulle kunna l\u00e4ra sig det effektivare eller bli motiverade av ett specifikt omr\u00e5de. N\u00e4r dessa fr\u00e5gor och behovet av att f\u00e5 svar blir f\u00f6r stark \u00e4r det nog bara forskningen som \u00e4r kvar. K\u00e4nner du s\u00e5 \u00e4r det bara att kasta sig \u00f6ver chansen att f\u00e5 forska!<\/p>\n
H\u00e4r hittar du Ulf Holmbergs licentiatuppsats: Significant history and historical orientation - Ugandan students narrate their historical pasts<\/a>.<\/p>\n
H\u00e4r kan du l\u00e4sa mer om forskarskolan K\u00e4kk<\/a>.<\/p>\n
H\u00e4r hittar du tidskriften SO-didaktik<\/a>.<\/p>\n
Text: Maria Nilsson, Karlstads universitet<\/em><\/p>\n\n\n
Tidigare M\u00e5nadens forskare<\/h2>\n\n\n\n
L\u00e4s fler artiklar i v\u00e5r serie om skolforskare p\u00e5 Karlstads universitet.<\/a><\/a><\/p>\n", "post_date": "2021-03-12 13:28:26", "post_excerpt": "", "post_parent": 0, "post_status": "publish", "post_title": "M\u00e5nadens forskare \u2013 Ulrik Holmberg", "post_type": "post", "slug": "manadens-forskare-ulrik-holmberg", "_thumbnail_id": "5942", "_fgd2wp_old_node_id": "2716", "teaser_image": "5942", "_teaser_image": "field_61d462ae9eafd", "featured_teaser": "0", "_featured_teaser": "field_61d462aecfe1f", "_edit_lock": "1670251662:2083", "_edit_last": "2083", "_video": "field_61d462aec3af7", "related_title": "", "_related_title": "field_61d462aedf3fd", "collection-audio": "", "_collection-audio": "field_61d462af2b28c", "collection-audio_link": "", "_collection-audio_link": "field_61d462af49331", "collection-teaser_main": "", "_collection-teaser_main": "field_61d462aeaaf7f", "collection-teaser_right": "", "_collection-teaser_right": "field_61d462aef3834", "post_date_gmt": "2021-03-12 13:28:26", "comment_status": "open", "ping_status": "open", "post_password": "", "post_name": "manadens-forskare-ulrik-holmberg", "to_ping": "", "pinged": "", "post_modified": "2022-12-05 14:47:41", "post_modified_gmt": "2022-12-05 14:47:41", "post_content_filtered": "", "guid": "https:\/\/pedagogvarmland.se\/202103\/manadens-forskare-ulrik-holmberg\/", "menu_order": 0, "post_mime_type": "", "comment_count": "0", "filter": "raw", "status": "publish", "type": { "slug": "post", "name": "post", "label": "Inl\u00e4gg", "labels": { "name": "Inl\u00e4gg", "singular_name": "Inl\u00e4gg", "add_new": "L\u00e4gg till nytt", "add_new_item": "L\u00e4gg till nytt inl\u00e4gg", "edit_item": "Redigera inl\u00e4gg", "new_item": "Nytt inl\u00e4gg", "view_item": "Visa inl\u00e4gg", "view_items": "Visa inl\u00e4gg", "search_items": "S\u00f6k inl\u00e4gg", "not_found": "Inga inl\u00e4gg hittades.", "not_found_in_trash": "Inga inl\u00e4gg hittades i papperskorgen.", "parent_item_colon": null, "all_items": "Alla inl\u00e4gg", "archives": "Inl\u00e4ggsarkiv", "attributes": "Inl\u00e4ggsattribut", "insert_into_item": "Infoga i inneh\u00e5ll", "uploaded_to_this_item": "Uppladdat till detta inl\u00e4gg", "featured_image": "Utvald bild", "set_featured_image": "Ange utvald bild", "remove_featured_image": "Ta bort utvald bild", "use_featured_image": "Anv\u00e4nd som utvald bild", "filter_items_list": "Filtrera inl\u00e4ggslista", "filter_by_date": "Filtrera efter datum", "items_list_navigation": "Navigation f\u00f6r inl\u00e4ggslista", "items_list": "Inl\u00e4ggslista", "item_published": "Inl\u00e4gget har publicerats.", "item_published_privately": "Inl\u00e4gget har publicerats privat.", "item_reverted_to_draft": "Inl\u00e4gget har \u00e5terst\u00e4llts till utkastet.", "item_scheduled": "Inl\u00e4gget har schemalagts.", "item_updated": "Inl\u00e4gget har uppdaterats.", "item_link": "Inl\u00e4ggsl\u00e4nk", "item_link_description": "En l\u00e4nk till ett inl\u00e4gg.", "menu_name": "Inl\u00e4gg", "name_admin_bar": "Inl\u00e4gg" }, "description": "", "public": true, "hierarchical": false, "exclude_from_search": false, "publicly_queryable": true, "show_ui": true, "show_in_menu": true, "show_in_nav_menus": true, "show_in_admin_bar": true, "menu_position": 5, "menu_icon": "dashicons-admin-post", "capability_type": "post", "map_meta_cap": true, "register_meta_box_cb": null, "taxonomies": [], "has_archive": false, "query_var": false, "can_export": true, "delete_with_user": true, "template": [], "template_lock": false, "_builtin": true, "_edit_link": "post.php?post=%d", "cap": { "edit_post": "edit_post", "read_post": "read_post", "delete_post": "delete_post", "edit_posts": "edit_posts", "edit_others_posts": "edit_others_posts", "delete_posts": "delete_posts", "publish_posts": "publish_posts", "read_private_posts": "read_private_posts", "read": "read", "delete_private_posts": "delete_private_posts", "delete_published_posts": "delete_published_posts", "delete_others_posts": "delete_others_posts", "edit_private_posts": "edit_private_posts", "edit_published_posts": "edit_published_posts", "create_posts": "edit_posts", "set_posts_status": "set_posts_status" }, "rewrite": false, "show_in_rest": true, "rest_base": "posts", "rest_namespace": "wp\/v2", "rest_controller_class": "WP_REST_Posts_Controller", "rest_controller": null }, "excerpt": false }
""
{ "video": { "kategoripanel": true, "senaste": true }, "default_post_image": { "ID": 10202, "id": 10202, "title": "pv-placeholder", "filename": "pv-placeholder.jpg", "filesize": 47120, "url": "https:\/\/pedagogvarmland.se\/wp-content\/uploads\/2022\/02\/pv-placeholder.jpg", "link": "https:\/\/pedagogvarmland.se\/pv-placeholder\/", "alt": "", "author": "2003", "description": "", "caption": "", "name": "pv-placeholder", "status": "inherit", "uploaded_to": 0, "date": "2022-02-08 13:12:58", "modified": "2022-02-08 13:12:58", "menu_order": 0, "mime_type": "image\/jpeg", "type": "image", "subtype": "jpeg", "icon": "https:\/\/pedagogvarmland.se\/wp-includes\/images\/media\/default.png", "width": 1200, "height": 630, "sizes": { "thumbnail": "https:\/\/pedagogvarmland.se\/wp-content\/uploads\/2022\/02\/pv-placeholder-400x400.jpg", "thumbnail-width": 400, "thumbnail-height": 400, "medium": "https:\/\/pedagogvarmland.se\/wp-content\/uploads\/2022\/02\/pv-placeholder-800x420.jpg", "medium-width": 800, "medium-height": 420, "medium_large": "https:\/\/pedagogvarmland.se\/wp-content\/uploads\/2022\/02\/pv-placeholder-768x403.jpg", "medium_large-width": 768, "medium_large-height": 403, "large": "https:\/\/pedagogvarmland.se\/wp-content\/uploads\/2022\/02\/pv-placeholder.jpg", "large-width": 1200, "large-height": 630, "1536x1536": "https:\/\/pedagogvarmland.se\/wp-content\/uploads\/2022\/02\/pv-placeholder.jpg", "1536x1536-width": 1200, "1536x1536-height": 630, "2048x2048": "https:\/\/pedagogvarmland.se\/wp-content\/uploads\/2022\/02\/pv-placeholder.jpg", "2048x2048-width": 1200, "2048x2048-height": 630 } }, "featured_blogs": [ { "data": { "ID": "2084", "user_login": "maria.ripemo@hotmail.com", "user_pass": "$P$B6UIsoNBjQkKAzy37xFmT34NFCipRO.", "user_nicename": "maria-ripemo", "user_email": "maria.ripemo@hotmail.com", "user_url": "", "user_registered": "2019-09-09 20:24:43", "user_activation_key": "", "user_status": "0", "display_name": "maria.ripemo@hotmail.com" }, "ID": 2084, "caps": { "blogger": true }, "cap_key": "wp_capabilities", "roles": [ "blogger" ], "allcaps": { "create_posts": true, "level_0": true, "read": true, "edit_media": true, "upload_files": true, "edit_blogs": true, "publish_blogs": true, "edit_published_blogs": true, "edit_private_blogs": true, "edit_events": true, "publish_events": true, "edit_published_events": true, "edit_private_events": true, "assign_verksamheters": true, "assign_amnens": true, "assign_temas": true, "assign_kommuners": true, "blogger": true }, "filter": null }, { "data": { "ID": "2044", "user_login": "Jennelie \u00d6rtendahl", "user_pass": "$P$BEtYKaAO1fiDpvJ68oGO561MIaUCwa\/", "user_nicename": "jennelie-ortendahl", "user_email": "ortendahljennelie@gmail.com", "user_url": "", "user_registered": "2015-08-19 13:27:19", "user_activation_key": "", "user_status": "0", "display_name": "Jennelie \u00d6rtendahl" }, "ID": 2044, "caps": { "blogger": true }, "cap_key": "wp_capabilities", "roles": [ "blogger" ], "allcaps": { "create_posts": true, "level_0": true, "read": true, "edit_media": true, "upload_files": true, "edit_blogs": true, "publish_blogs": true, "edit_published_blogs": true, "edit_private_blogs": true, "edit_events": true, "publish_events": true, "edit_published_events": true, "edit_private_events": true, "assign_verksamheters": true, "assign_amnens": true, "assign_temas": true, "assign_kommuners": true, "blogger": true }, "filter": null }, { "data": { "ID": "2054", "user_login": "SOL i V\u00e4rmland", "user_pass": "$P$B9sEAS7872fGIqXBYRSeC6DdjVY61q1", "user_nicename": "sol-i-varmland", "user_email": "marleneandersson7@icloud.com", "user_url": "", "user_registered": "2016-06-02 11:41:04", "user_activation_key": "", "user_status": "0", "display_name": "SOL i V\u00e4rmland" }, "ID": 2054, "caps": { "blogger": true }, "cap_key": "wp_capabilities", "roles": [ "blogger" ], "allcaps": { "create_posts": true, "level_0": true, "read": true, "edit_media": true, "upload_files": true, "edit_blogs": true, "publish_blogs": true, "edit_published_blogs": true, "edit_private_blogs": true, "edit_events": true, "publish_events": true, "edit_published_events": true, "edit_private_events": true, "assign_verksamheters": true, "assign_amnens": true, "assign_temas": true, "assign_kommuners": true, "blogger": true }, "filter": null } ], "featured_events": [ 11713, 11344, 11706 ], "wordlists": [ { "title": "Hem- och konsumentkunskap", "int_name": "hemochkonsumentkunskap", "url": "https:\/\/docs.google.com\/spreadsheets\/d\/1rFDx9yveliwcrqUGUGzKhEhPLvHVS78N13tcEtzq7PY\/edit?usp=sharing", "description": "De viktigaste orden inom \u00e4mnet Hem- och konsumentkunskap, p\u00e5 olika spr\u00e5k. \u00c4ven med bildst\u00f6d. Listan \u00e4r uppdelad i fyra avdelningar: Mat och m\u00e5ltider, h\u00e4lsa, konsumtion och ekonomi, milj\u00f6 och livsstil.", "information": "Widgitsymboler anv\u00e4nds med tillst\u00e5nd av Symbolbruket | Hargdata. www.symbolbruket.se<\/p>\n", "id_column": "B", "default_column_to_show": "C", "languages_columns": "D,E,Q", "published": true }, { "title": "Idrott och h\u00e4lsa", "int_name": "idrott_och_halsa", "url": "https:\/\/docs.google.com\/spreadsheets\/d\/1XLC275nQftpUryo7_R05mEO_F2067LMQ5IroCRBTP4I\/edit?usp=sharing", "description": "De viktigaste orden inom \u00e4mnet Idrott och h\u00e4lsa, p\u00e5 olika spr\u00e5k. \u00c4ven med bildst\u00f6d.", "information": "
Widgitsymboler anv\u00e4nds med tillst\u00e5nd av Symbolbruket | Hargdata. www.symbolbruket.se<\/p>\n", "id_column": "B", "default_column_to_show": "C", "languages_columns": "D,F,O", "published": true }, { "title": "Allm\u00e4nna skolord", "int_name": "allmannaskolord", "url": "https:\/\/docs.google.com\/spreadsheets\/d\/1ErZinP9crYwK6z-p7WI379bmn7v369FAsZ0G3mMyQnY\/edit?usp=sharing", "description": "En lista med ord som anv\u00e4nds i skolan och inte h\u00f6r till ett speciellt \u00e4mne, p\u00e5 olika spr\u00e5k. Ord som till exempel analysera, rast och schema.", "information": "", "id_column": "B", "default_column_to_show": "C", "languages_columns": "F", "published": true }, { "title": "Vardagsord", "int_name": "konversation", "url": "https:\/\/docs.google.com\/spreadsheets\/d\/18WlLnaT1zNI54EDvNE2zg0WUzzoVtHgsHuJdIusnbuc\/edit?usp=sharing", "description": "En lista med vardagliga ord och fraser f\u00f6r konversation. Till exempel hej, god morgon, ett, tv\u00e5, tre, frukost, gr\u00f6n, r\u00f6d och katt :)", "information": "
Stort tack till Refugee Phrasebook, som bidragit med ord och \u00f6vers\u00e4ttningar i den h\u00e4r listan.<\/p>\n", "id_column": "B", "default_column_to_show": "C", "languages_columns": "D,G", "published": true }, { "title": "SYV Studie- och yrkesv\u00e4gledning", "int_name": "syv", "url": "https:\/\/docs.google.com\/spreadsheets\/d\/1YIeQD6DE9KaXwyCQ_vKZkSsiYP72meBDtb65fCa02p4\/edit?usp=sharing", "description": "En lista med begrepp som anv\u00e4nds inom studie- och yrkesv\u00e4gledning, framf\u00f6rallt p\u00e5 h\u00f6gstadiet.", "information": "", "id_column": "B", "default_column_to_show": "C", "languages_columns": "D,G", "published": true }, { "title": "Religionskunskap", "int_name": "religionskunskap", "url": "https:\/\/docs.google.com\/spreadsheets\/d\/1Y7ISXd4KYtLxJZ_7J5_XyofIeo10Pn5LBdeTtzDjI-Q\/edit?usp=sharing", "description": "Viktiga ord och begrepp inom \u00e4mnet religionskunskap, p\u00e5 olika spr\u00e5k.", "information": "
Listan \u00e4r sammanst\u00e4lld av SO-l\u00e4rare och \u00f6versatt av modersm\u00e5lsl\u00e4rare. Tack till Liber f\u00f6rlag som bidragit med ord och f\u00f6rklaringar.<\/p>\n", "id_column": "B", "default_column_to_show": "C", "languages_columns": "D,E", "published": true }, { "title": "F\u00f6rskoleord", "int_name": "forskoleord", "url": "https:\/\/docs.google.com\/spreadsheets\/d\/11i-iMec6l5QDJdZDp3EtLLOQ-VBYYvBSUlrN-qJ6mbs\/edit?usp=sharing", "description": "Ord som anv\u00e4nds p\u00e5 f\u00f6rskolan och vad de heter p\u00e5 olika spr\u00e5k. Orden \u00e4r skrivna med det svenska alfabetet f\u00f6r att de ska vara l\u00e4ttare att uttala. De \u00e4r grupperade efter olika l\u00e4rmilj\u00f6er, till exempel atelj\u00e9, matbordet, hallen. Klicka och v\u00e4lj vilka spr\u00e5k du vill visa i listan. Bilder och ritade tecken g\u00e5r ocks\u00e5 att visa.", "information": "
Stort tack till Malin Brink p\u00e5 Dirigentens f\u00f6rskola i Karlstad som sammanst\u00e4llt orden och samlat in \u00f6vers\u00e4ttningar fr\u00e5n v\u00e5rdnadshavare. Ritade Tecken \u00a9 Specialpedagogiska skolmyndigheten. Widgitsymboler anv\u00e4nds med tillst\u00e5nd av Symbolbruket | Hargdata. www.symbolbruket.se<\/p>\n", "id_column": "B", "default_column_to_show": "C", "languages_columns": "D,T,U", "published": true }, { "title": "Samh\u00e4llskunskap", "int_name": "samhallskunskap", "url": "https:\/\/docs.google.com\/spreadsheets\/d\/1whE8jaGoXx6yAcsC5pBKCRKq2nOlhia5LCT7-LAdmW8\/edit?usp=sharing", "description": "Viktiga ord och begrepp inom \u00e4mnet samh\u00e4llskunskap, p\u00e5 olika spr\u00e5k.", "information": "
Listan \u00e4r sammanst\u00e4lld av SO-l\u00e4rare och \u00f6versatt av modersm\u00e5lsl\u00e4rare. Tack till Liber f\u00f6rlag som bidragit med ord och f\u00f6rklaringar.<\/p>\n", "id_column": "B", "default_column_to_show": "C", "languages_columns": "D,F", "published": true }, { "title": "Fysik", "int_name": "fysik", "url": "https:\/\/docs.google.com\/spreadsheets\/d\/1hJZI_5MTg6FCU1yspRyiihCpIPfH7prlVvGnkqvY-R0\/edit?usp=sharing", "description": "En lista med viktiga begrepp inom fysik, p\u00e5 olika spr\u00e5k.", "information": "
Listan \u00e4r sammanst\u00e4lld av NO-l\u00e4rare och \u00f6versatt av modersm\u00e5lsl\u00e4rare. Tack till Liber f\u00f6rlag som bidragit med ord och f\u00f6rklaringar.<\/p>\n", "id_column": "B", "default_column_to_show": "C", "languages_columns": "D,F", "published": true }, { "title": "Sex och samlevnad", "int_name": "sexochsamlevnad", "url": "https:\/\/docs.google.com\/spreadsheets\/d\/1j-cKDrMEmvMqnDMpI85DPVan0EPPAJGgHpp-xzhl9Yc\/edit?usp=sharing", "description": "En lista med begrepp inom sex och samlevnad p\u00e5 flera olika spr\u00e5k. \u00c4ven med bildst\u00f6d.", "information": "