Josefin Nilsson om språk- och kunskapsutvecklande arbetssätt – del 2 [1]
"Om man inte får tänka, kan man till slut tro att man inte kan tänka."
Josefin Nilsson pratade bland annat om vikten av att få använda sitt modersmål i skolan, eftersom man behöver sitt starkaste språk till att tänka på.
Den här föreläsningen sändes live från en fullsatt Aula Magna på Karlstads universitet den 3 februari 2015.
Josefin Nilsson föreläser om språk- och kunskapsutvecklande arbetssätt - att undervisa om skolspråkets texter. Seminariet syftar till att utöka deltagarnas teoretiska och praktiska kunskap om hur vi i undervisningen kan stödja olika elevers lärande och språkutveckling genom aktivt arbete med läsning och skrivning i svenska och svenska som andraspråk samt i skolans övriga ämnen.
Hon berättar om utmärkande drag i skolspråket och på olika sätt att stödja eleverna förmåga att hantera både skönlitteratur och sakprosa när de läser och skriver.
Del 1 av föreläsningen finns här. [3]
Musik: "Aurea Carmina" Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/b... [4]
Inlagt av Tobias Berger [5] 2016-02-19 13:50